Sağlık

Bir Nefes Sağlık’tan tütünsüz açıklama

Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) – A Nefes Sağlık Derneği Lideri Op. Dr. Ragıp Taş, tütün ve tütün ürünlerinin kullanımının bir halk sağlığı sorunu olduğunu söyledi.

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü münasebetiyle yaptığı açıklamada Op. Dünyada tütün kullanımının önlenmesinin koruyucu sağlık bakımı açısından hekimlerin sorumluluğunda olduğunu belirten Taş, “Dünya Sağlık Örgütü’ne göre tütün ürünlerinin reklam, tanıtım ve sponsorluğuna getirilen yasaklar tütün tüketimini ancak yüzde 10 oranında azaltabilir. Dünya genelinde ortalama yüzde 7. Tema ‘Tütün ve Akciğer Sağlığı’. Yapılan araştırmalara göre her yıl 1.8 milyon kişiye akciğer kanseri teşhisi konulduğu ve 1.6 milyon kişinin de hastalık nedeniyle hayatını kaybettiği belirlendi. Türkiye’de tütüne bağlı hastalıklardan hayatını kaybetti”Türkiye’de her yıl 83 bin 100 kişi tütüne bağlı nedenlerle hayatını kaybederken, 252 bin çocuk ve 14,5 milyon yetişkin tütün mamulleri kullanıyor” dedi.

Ne kadar önlem alınırsa alınsın bilinçli bir tavır ortaya konulmadığı sürece tütün kullanımının yeterince azalmadığını belirten Taş, “Bilinçli Gençlik Sağlıklı Gelecektir!” mesajı verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu