Ekonomi

Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

Investing.com – BİST 100endeks güne %0,56 artışla 5.449,30 puandan başladı.

BIST 100, dünkü işlemlerde 5.344,29 – 5.445,92 puan aralığında hareket ederken günü %0,5 artışla 5.419 puanda kapattı. Endeks bugün de pozitif açılış yaparak güne rekor seviyede başladı.

Borsa İstanbul açılışında ortalamanın üzerinde yükselen şube yüzde 0,68 arttı finansoldu. Sanayi%0,43 artarken hizmetbölümü güne ortalama %0,36 artışla başladı.

Önceki gün %10’a yakın değer artışı ile önemli bir ivme kazanıyor. bankalar , dün %5’e yakın bir düzeltme gördü. Bugün banka endeksi güne %0,94 artışla başladı. Ticaret, petrokimyave Emlak, güne olumlu başlayan diğer bölümlerin başında yer aldı.

Bugün negatif başlayan bir segment yokken Tekstil, metal ürünlerive turizmaçılışta en az talep gören segmentler oldu.

BIST 100 endeksine dahil olan hisse senetleri arasında ilk dakikalarda ortalarda HALKB, VAKBN, SKBNK, TUPRSve AKBNKen çok yükselen hisseler oldu. GESAN, SMRTG, LENS, KERVNve SEÇgüne negatif başlayan hisselerde zirvede yer aldı.

Borsa İstanbul genelinde CASA, PLTUR, OTTO, VKING, SNKRNgüne tavan fiyatla başladı. UZERB taban fiyattan açılış yaparak en çok düşen pay oldu. daha sonra RYSAŞ, PCILT, RYGYO, OYYAT, güne en çok düşüşle başlayan diğer hisse senetleri oldu.

Uluslararası piyasalarda sabah saatlerinde Asya’da karışık bir seyir var. Çin A50ve Tayvan Ağırlıklı, biraz pozitif olsa da, diğer Asya endeksleri negatif ve kapanışa çok düşük bir oran ile.

ABD endeksleri dün kapanışta hafif pozitif kaldı. NasdakDün yatay seyrederken 5 işlem gününün sonunda negatif bir kapanış görmedi. S&P 500%0,1 ve Dow Jones %0.28 yükseldi. Avrupa borsaları ise dünkü süreçlerde genel olarak satıcılı hareket etti.

Günün ilk saatlerinde ABD ve Avrupa vadeli endeksleri olumlu seyretti.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu