Ekonomi

Bankalar, TL mevduat faizini hesaplarken yastık altına gelen döviz ve altını dikkate almayacak.

Bankalar, TCMB’nin belirlediği TL mevduat faiz oranına ulaşamadığı takdirde ek maliyetlerle karşı karşıya kalıyor.

Bu düzenleme ile bankalara gelen yeni fiziki döviz veya altın nedeniyle TL mevduat faizindeki düşüşün kısmen önüne geçilecek.

Bankacıların verdiği bilgiye göre, TCMB’nin bankalara gönderdiği talimatta, “Ayrıca, deprem felaketi sonrası bankalara yönlendirilen döviz tasarruflarının ekonomiye kazandırılmasını hızlandırmak amacıyla, Banka dışından etkin ve fiziki altın girişlerinin ardından açılan döviz depo/katılım fonları 28 Mart 2023 tarihinden itibaren başlayacak. Türk Lirası payının hesaplanmasında dikkate alınmamasına karar verildi.

Hisse senedi tutmaları gerekiyor

TCMB’nin belirlediği düzenlemeye göre bankalar, verdikleri kredi ve aldıkları mevduatın fiyatlarına göre Hazine bonosu yani menkul kıymet bulundurmak zorunda.

Mevduat için menkul kıymet tesis etme oranı %10 olmakla birlikte, TL payı yüksek olan bankalarda indirimli, TL payı düşük bankalarda artırılmaktadır.

Talimata göre, buna ek olarak krediler için belirlenecek menkul kıymet kuruluşunun esas tutarının belirlenmesinde tüzel kişilerin yanı sıra gerçek kişilerin dönüştürme hesapları da dikkate alınacak.

haber-kuyucak.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu