Haber

Selahattin Demirtaş’tan Erdoğan’ın seçim için 14 Mayıs’ı işaret etmesine ilişkin ilk açıklama: Halktan ve siyasetten koptu

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın olağan şartlarda 18 Haziran’da yapılması gereken seçim için 14 Mayıs’a işaret etti. Partisinin Meclis Kümelenmesi Toplantısı’nda konuşan Erdoğan, “Merhum Menderes, 14 Mayıs 1950’de ‘Yeter söz milletindir’ diyerek seçime girdi ve büyük bir zaferle çıktı.

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Erdoğan’ın seçim tarihi hakkında gazeteci Ruşen Çakır’a konuştu.

“HALKTAN VE SİYASETTEN İYİ ALINDIĞININ AÇIK GÖSTERGESİ”

Demirtaş, “Erdoğan’ın seçim tarihi olarak 14 Mayıs’ı göstermesi hakkında ne düşünüyorsunuz? İktidar partisinin Demokrat Parti ve tek parti dönemini referans alması doğru mu?” sorusuna şu şekilde cevap verdi:

“Erdoğan’ın 73 yıl önceki bir tarihe atıfta bulunarak sübliminal mesaj vermeye kalkışması, onun toplumdan ve siyasetten tamamen kopuk olduğunun açık bir göstergesiydi. İnsanlar, içinde yaşadıkları yoksulluk ve çevre koşulları nedeniyle 73 saat önce ne yediklerini hatırlayamıyor. Ekonominin yarattığı trajedi. Bugünün Erdoğan’ına bunun heyecan yaratacağını düşünmek yakışır.”

“Yeni bir hikayeye sahip olmadığımın itirafı”

“Adnan Menderes’e atıfta bulunmak, Erdoğan’ın anlatacak yeni bir hikayesi olmadığının da itirafıdır.” Demirtaş, “Tek parti ve Menderes dönemi özellikle günümüz gençleri arasında heyecan yaratmaz. Aksine geçmişe işaret etmek son derece yanlış bir seçim stratejisidir.” sözlerini kullandı.

“BU DURUM TARİHE GEÇECEK”

Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Aslında Mayıs ayı Erdoğan’ın gidişi için çok uygun bir ay. Bu Mayıs tarihe geçecek güzel bir Mayıs olacak gibi görünüyor. ‘Yaşasın 1 Mayıs’ diyelim, devam edeceğiz. .”

Alakalı haberler

savastepeajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu