Haber

Rusya Savunma Bakanı Shoigu: Rusya-Çin ilişkileri tarihinin en iyi dönemini yaşıyor

Çin’in yeni Savunma Bakanı Dong Jun, Rusya Savunma Bakanı Shoigu ile ilk uluslararası toplantısını gerçekleştirdi.

Rusya-Çin ilişkilerinin tarihinin en iyi dönemini yaşadığını vurgulayan Shoigu, iki ülkenin çabalarının koordinasyonunun uluslararası durum üzerinde istikrar sağlayıcı bir etki yarattığını ve çatışma potansiyelinin azaltılmasına katkı sağladığını söyledi.

Ulusal kalkınma ve güvenlik alanında uzun vadeli hedefler belirleyen tüm anlaşmaların koşulsuz olarak uygulanmasını hedefliyoruz.” dedi Shoigu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çinli mevkidaşı Xi JinpingGüvene dayalı temasların stratejik bağların güçlendirilmesinde önemli rol oynadığının altını çizdi.

Askeri işbirliğine değinen Savunma Bakanı şunları söyledi: ” Rusya-Çin ilişkileri askeri alanda da her alanda istikrarlı bir şekilde gelişiyor. Karada, denizde ve havada düzenli olarak müşterek harekât ve muharebe eğitimleri yürütüyor, çeşitli zorluk derecelerindeki askeri eğitim görevlerini başarıyla yerine getiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Rusya ve Çin’in Batılı ülkelerden farklı olarak askeri bloklar kurmadıklarını kaydeden Shoigu, Dong ile yakın ve verimli iş birliği yürüteceklerine inandığını, bugünkü toplantının ise askeri alanda stratejik ortaklığın pekişmesine katkı sağlayacağını vurguladı. savunma.

‘ABD ve Avrupa’ya rağmen Ukrayna konusunda Rusya’yı desteklemeye devam edeceğiz’

Çin Savunma Bakanı Dong da ABD ve Avrupa’dan gelen baskılara ve AB ile Çin’in savunma alanında iş birliğini tehlikeye atmasına rağmen Pekin’in Ukrayna konusunda Moskova’ya desteğini sürdüreceğinin altını çizdi.

dong,” Son yıllarda ABD ve diğer Batılı devletler Rusya’yı izole etmeye çalışıyor ve Çin de bunu görüyor ve Rusya’ya güçlü takviye sağlamaya çalışıyor. Dünyanın en değerli ve kilit güçlerinden ikisi olarak küresel zorluklara kararlı bir şekilde yanıt vermeliyiz.” söz konusu.

haberdortyol.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu