Haber

Kaynar su ile sokak köpeğine saldırı

TRABZON’da hayvanseverlerin beslediği sokak köpeğinin üzerine kimliği belirsiz kişi veya kişiler kaynar su döktü. Sırtında derin yanıklar oluşan ve klinikte tedavi altına alınan ‘Yanık’ isimli köpeğin, önünde ayakkabılarını çıkardığı gerekçesiyle saldırıya uğradığı iddiasıyla Hayvan Durum İzleme (HAYDİ) ekipleri soruşturma başlattı. girdiği bazı binalardaki daireler.

Ortahisar ilçesi Kireçhane Mahallesi’nde hayvanseverlerin beslediği sokak köpeğinin yaralandığını görenler, durumu belediyeye bildirdi. Ortahisar Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri, köpeği ‘Küçük Dostlar Kliniği’ne götürdü. Yapılan incelemede köpeğin üzerine kaynar su döküldükten sonra sırtında derin yanıklar olduğu belirlendi. Tedaviye alınan ‘Yanık’ isimli sokak köpeğinin girdiği bazı binalarda apartman önlerinde ayakkabılarını çıkardığı iddiasıyla saldırıya uğradığı iddiası üzerine Çevrede görev yapan HAYDİ ekipleri , Doğa ve Hayvanları Koruma Dairesi soruşturma başlattı.

Veteriner Hekim Ahmet Köz, köpeğin yaralı halini gördükten sonra olayı anladıklarını belirtti. “Köpeği kaynar su ile yakmışlar. Bize geldiğinde yaraları kötüydü. Su yüksekten atılmış gibi. Sırttan başlıyor, kuyruğa kadar yanıklar var. Çoğunlukla kürek kemiklerinin ortasında şiddetli yanıklar var.Sırtına kadar tamamen yanmıştı.Yaralarının etrafını traş ettik ve yanık tedavisine başladık.Mahalledekiler rahatsız olduğu için üzerine kaynar su döktüler. Köpeğin yaşadığı acı nedeniyle yemek yemediğini söyleyen Köz, “Buraya geldiğinde çok korktu, dokunmaya çalışınca çığlık attı. İlk gün serum verdikten sonra yemeye başladı. Kendisine sevgiyle davranıldığını, kendisine zarar verilmediğini, yaralarının özenle tedavi edildiğini gördü. “Genellikle kanunlar, hayvanın alındıktan sonra kısırlaştırılıp etiketlenip aynı yerde bırakılmasını şart koşuyor. Bu hayvan için bir istisna yapacağız ve tekrar yere koymayacağız, güzel ve uygun bir yer bulacağız.” güvenilir ev” dedi. Veteriner kliniği görevlisi Serpil Kurulum, “Mahalledeki insanların ayakkabılarını çaldığı için birileri üzerine sıcak su döktü. Asıl ilgilenen kişi ona bakamayacağını ve başka insanlarla yaşamaya başladığını söyledi. ve barınağa götürülmesini istedi.Barınak hem uzak hem de bu hayvan oraya gitmeyi hak etmiyor.Bu kadar yarası olduğunu düşünmemiştik.Tıraş ettikçe yaraları artmaya başladı.Bizim altında kalacak. bir süre gözetim altında.” Klinik görevlisi Esra Alioğlu, “Köpeklerin bu kadar zor durumda kalmasına dayanamıyoruz. Adının ne olduğunu bilmiyorduk. Hocalarımız yaralarını görünce adını ‘Yanık’ koyduk. Tedavisi burada devam edecek. Umarım iyileştikten sonra güzel bir yuva bulur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu