Haber

James Webb Uzay Teleskobu uzak evrende 6 büyük gökada keşfetti

ABD’de yeni yayınlanan çalışmada James Webb Uzay Teleskobu’nun 6 büyük gökada keşfettiği bildirildi.

CNN’in haberine göre, evreni kızılötesi ışıkta gözlemleyen ve eski yıldızlar ile galaksilerden gelen zayıf ışığı tespit edebilen Webb Teleskobu’nun uzak evrendeki yeni keşfinin galaksilerin kökenine dair var olan teorileri değiştireceği iddia ediliyor.

Penn State Üniversitesi’nde astronomi ve astrofizik profesörü olan ortak yazar Joel Leja ve meslektaşları, geçen yıl Temmuz ayında yayınlandıktan sonra James Webb verilerini ve teleskopun ilk yüksek çözünürlüklü görüntülerini analiz etmeye başladı.

Leja, teleskopla keşfedilen 6 gökadanın beklenenden çok daha büyük olduğunu ve “küçük, genç, bebek gökadalar” bulmayı beklediklerini ancak “bizimki kadar olgun gökadalar” keşfettiklerini söyledi.

“Büyük galaksi oluşumunun evrende son derece erken bir tarihte başladığının açığa çıkması, çoğumuzun yerleşik bilim olarak kabul ettiği şeyi tersine çeviriyor.” Leja kelimesini kullanarak, keşfedilen galaksileri gayri resmi olarak ‘evren kırıcılar’ olarak adlandırdıklarını söyledi.

Kara delik olma ihtimalleri var.

Keşfedilen galaksilerin evrendeki erken galaksileri temsil eden modellerin yüzde 99’uyla çeliştiğinin belirtildiği çalışmada, bilim insanlarının söz konusu galaksilerin nasıl oluştuğunu ve geliştiğini yeniden düşünmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Mevcut teori, galaksilerin zamanla büyüyen küçük yıldız ve toz bulutları olduğunu öne sürüyor.

Leja, galaksilerin neden bu kadar hızlı büyüdüğünü belirlemenin bir yolunun bir spektrum görüntüsü almak olabileceğini söyledi.

Leja, “Veriler bunların olası galaksiler olduğunu öne sürse de, bu nesnelerden birkaçının gizli süper kütleli kara delikler olabileceğini düşünüyorum.” Dedi. söz konusu.

Araştırma Nature dergisinde yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu