Haber

İstanbul Havalimanı, “CDP İklim Değişikliği Programı”nın ülke liderleri arasında yer aldı

İstanbul Havalimanı, “CDP (Carbon Disclosure Project) 2022 İklim Değişikliği Programı”nda aldığı A puanla liderlikte, su güvenliği programında ise B puanıyla idari aşamada ülke başkanları arasında yer aldı.

İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA’dan yapılan açıklamaya göre havalimanı, çevresel sürdürülebilirlik alanında dünyanın en prestijli küresel raporlama platformlarından biri olan CDP’de iki farklı kategoride değerli bir başarıya imza attı.

CDP’nin İklim Değişikliği Raporu’nda İstanbul Havalimanı, Avrupa ortalamasının üzerinde, emsal grup işletmelerin ve dünya ortalamasının çok üzerinde puan alırken, iklim değişikliği açısından cumhurbaşkanlığının ortasında yer alırken, idari kademede yer aldı. su güvenliği puanlamasında.

Türkiye’de sürdürülebilirlik kültürünün gelişmesine ve Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasına güçlü bir katkı sağlamayı hedefleyen İstanbul Havalimanı, dünyanın en büyük çevresel raporlama platformu CDP’nin İklim Değişikliği Programı ve Su Güvenliği Programı’na Türkiye’den katılan tek havalimanı oldu.

İstanbul Havalimanı, İklim Değişikliği Programı’nda A puanı, Su Güvenliği Programı’nda B puanı aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İGA İstanbul Havalimanı Kıdemli Müdürü Kadri Samsunlu, emisyon azaltım faaliyetleri kapsamında 2050 yılına kadar “Net Sıfır CO2 Emisyon” yol haritaları hazırladıklarını ve istikrarlı bir karbon emisyonu azaltım stratejileri oluşturduklarını vurguladı. planlama bu yönde.

Samsunlu, İstanbul Havalimanı olarak sürdürülebilirlik hedeflerini insan hayatına, çevreye ve topluma saygıya odaklanarak ileriye taşıyacaklarını belirtti.

Gelecekteki iş planları arasında çevresel bütünlüğün büyük değer taşıdığını ifade eden Samsunlu, gözlemlenen sonuçlar ve ileriye dönük çıkarımlarla hem karbon ayak izini hem de su ayak izini sıfıra indirmek için tutkuyla çalıştıklarını kaydetti.

İstanbul Havalimanı’nda çevreye duyarlı bir ekosistem inşa ettiklerini ifade eden Samsunlu, şöyle devam etti:

“Havacılıkta su yönetiminin öneminin demografinin gelişmesiyle birlikte artacağının bilinciyle hareket ediyoruz. ‘ISO 14046 Su Ayak İzi Standardı Uygulamaları’ ve doğrulanmış raporlama sunumu ile birlikte bölümümüzün su güvenliği tarafında liderliğimizi ortaya koyarak liderlik ediyoruz. havalimanlarında su kullanımı ve güvenlik bilinci.

Amacımız, gelecek nesiller için örnek bir model oluşturarak, atıktan kaçınan ve atıkları geri dönüştüren sürdürülebilir model havalimanları ve model şehirler oluşturmaktır. Gelinen noktada, bizim için hayati bir değeri olan her iki kategoride de dünyanın en saygın endekslerinden biri olan CDP tarafından takdir edildiğimizi görmek bizler için büyük bir gurur ve memnuniyet kaynağı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu