Yaşam

Her Dakikanızı Kıymetli Hale Getirecek Kaliteli Film Önerileri

İzlediğim şeyin girdabına girdikten sonra çıkmak o kadar kolay olmuyor ne yazık ki. Hatta zaman zaman ne izlesem diye ararken fark ettiniz ki ekran başında saatleriniz boşa gitmiş. Sinemaseverleri bu kederden kurtarmak için ayırdığınız her dakikayı hak eden filmleri sizler için derledik. İyi seyirler!

30. Hafriyat (2021)

İmdb: 7.1/10

Özet: Zengin bir dul olan Edith Pretty, İkinci Dünya Savaşı’nın yaklaştığı dönemde arazideki mezar höyüklerinde kazı yapılmasını istemektedir. Pretty, bunun için Basil Brown adında bir arkeolog tutar. Çok geçmeden kazı sırasında insanlık tarihini etkileyecek bir keşifte bulunurlar. Geçmişin bu keşfindeki bulguları, geleceği şüpheli olan Britanya’da büyük bir etki yaratır.

Yönetmen: Simon Stone

Oyuncular: Ralph Fiennes, Carey Mulligan, Lily James

29. Yukarı Bakma (2021)

İmdb: 7.2/10

Özet: İnsanlık büyük bir tehlike ile karşı karşıyadır. Everest Dağı büyüklüğünde bir kuyruklu yıldız hızla Dünya’ya yaklaşıyor ve çarpışma Dünya’nın yok olmasına neden olacak. Astronomi yüksek lisans öğrencisi Kate Dibiasky’nin yaptığı bu keşif insanlığı kurtaracak. Kate ve Dr. Randall Mindy, insanlığı yaklaşan tehlikeye uyarlamak için bir medya kuruluşuna gitmeye karar verir. Kare ve Randall, insanları yaklaşan felaketten haberdar etmek için büyük çaba sarf ederken kendilerini beklenmedik durumların içinde bulurlar.

Yönetmen: Adam McKay

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence, Meryl Streep

28. Belfast (2021)

İmdb: 7.4/10

Özet: Belfast, 1960’ların sonlarında çalkantılı olaylar yaşayan bir çocuğun ve işçi sınıfından ailesinin hayatına odaklanıyor.

Yönetmen: Kenneth Branagh

Oyuncular: Caitriona Balfe, Jamie Dornan, Jude Hill

27. Minari (2020)

İmdb: 7.5/10

Özet: 1980’lerde 7 yaşındaki Koreli-Amerikalı David, babası Jacob’ın isteği üzerine annesi ve erkek kardeşiyle birlikte Arkansas’ta kırsal bir bölgeye taşınır. Aile burada yeni bir çevre ve yaşam tarzı ile karşı karşıyadır. David’in annesi Monica, hiçliğin ortasındaki bu portatif evde yaşamaktan endişe ederken, David ve kız kardeşi yeni hayatlarından sıkılmıştır. Bu sırada Kore’den bir büyükanne onlarla birlikte yaşamak için aileye katılır. Jakob, el değmemiş topraklarda bir çiftlik kurmaya çalışırken ailesini ve evliliğini tehlikeye atmaya başlar.

Yönetmen: Lee Isaac Chung

Oyuncular: Steven Yeun, Ye-Ri Han, Alan S. Kim

26. Rüzgarı Dizginleyen Uzunluk (2019)

İmdb: 7.6/10

Özet: William Kamkwamba, Malavi’den 13 yaşında bir erkek çocuktur. Akıllı bir çocuk olan William, ailesinin maddi sıkıntıları nedeniyle çok sevdiği okulundan atılır. Ancak bu, William’ın çalışma isteğini engellemez. William gece kimsenin haberi olmadan okul kütüphanesine gitmeye başlar. Kütüphanede saatlerce çalışan William, bir süre sonra büyük bir başarıya imza atar. William, çalışmalarının sonunda babasına ait eski bir bisikletin modüllerini kullanarak bir rüzgar jeneratörü yapar. Bu başarı sadece kendisinin ve ailesinin hayatını değiştirmekle kalmayacak, aynı zamanda köyün sefaletten kurtulmasına da yardımcı olacaktır.

Yönetmen: Chiwetel Ejiofor

Oyuncular: Maxwell Simba, Chiwetel Ejiofor, Aïssa Maiga

25. Milyoner (2008)

İmdb: 8/10

Özet: Jamal fakir ve yetim ama idealist bir çocuktur. En büyük hayali Hindistan’ın en ünlü bilgi yarışmasına katılmak ve büyük para ödülü kazanmaktır. Bu hayalinin gerçekleşmesinin arifesinde farklı olaylar hayatını dönüştürmeye başlayacaktır. Jamal, büyük ödülü alacağı son soruya bir formda gelir. Tam bu anda program sona erer ve son soru gelecek haftaki programa kalır. Farklı bir şekilde başarılı olan Jamal’ın imkansız gibi görünen bu başarısı herkesin dikkatini çeker ve genç adam hile yapmış olabileceği gerekçesiyle tutuklanır. Sorgu gecesinde soruları tek tek nasıl yanıtladığını anlatan gencin sırrı yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

Yönetmen: Loveleen Tandan, Danny Boyle

Oyuncular: Dev Patel, Freida Pinto, Anil Kapoor

24. Persepolis (2007)

İmdb: 8/10

Özet: Marjane’nin ailesi, Şah’ın gücünün düşmesinden çok memnundur. Ekonomik ve sosyal yaşam standartları açısından yeni umutlar filizlendi. Bunca zor dönemin ardından demokratik bir yönetime kavuşacaklarını düşünen İranlılar hüsrana uğrayacak. Şimdi mollaların zamanı.

Yönetmen: Marjane Satrapi, Vincent Paronnaud

Oyuncular: Sean Penn, Iggy Pop, Gena Rowlands

23. KODA (2021)

İmdb: 8.1/10

Özet: 17 yaşındaki Ruby, sağır bir ailenin işiten tek üyesidir. Genç kız, sabahları okula gitmeden önce anne babasına ve ağabeyine balıkçılık işini ayakta tutmak için yardım ediyor. Ruby’nin hayatı okuldaki koroya katıldığında farklı bir hal alır. Müziği söylemeye büyük bir tutkusu olan Ruby’nin bu durumu koro şefinin de dikkatini çeker. Şef, Ruby’yi balık tutmanın ötesinde bir geleceği düşünmeye teşvik eder. Ruby daha sonra ailesine olan bağlılığıyla hayallerinin peşinden koşarken yakalanır.

Yönetmen: Sian Heder

Oyuncular: Emilia Jones, Marlee Matlin, Eugenio Derbez

22. Kişi (1966)

İmdb: 8.1/10

Özet: Dönemin en popüler tiyatro oyuncusu Elisabeth Vogler, değerli bir oyun sırasında aniden susar. Sersemlemiş insanlar neler olduğunu anlamak için ellerinden gelenin en iyisini yapsa da Vogler konuşmamaya devam ediyor…

Yönetmen: Ingmar Bergman

Oyuncular: Bibi Andersson, Liv Ullmann, Gunnar Björnstrand

21. Hayatın Kıyısında (2016)

İmdb: 8.1/10

Özet: Lee Chandler, tek gözlü bir evde tek başına yaşayan, sıhhi tesisat, elektrik, kapıcı gibi sıradan işler yapan bir adamdır. Bir gün doğup büyüdüğü ama uzun süredir gitmediği şehirden acil bir telefon alır. Kalp rahatsızlığı olan kardeşi hastaneye kaldırıldı ve durumu ağır. Lee endişeler ve soru işaretleriyle yola çıkar. Hastanede alacağı haberle hayatı değişecektir.

Yönetmen: Kenneth Lonergan

Oyuncular: Casey Affleck, Michelle Williams, Kyle Chandler

20. Dune: Çöl Gezegeni (2021)

İmdb: 8.1/10

Özet: Galaksinin farklı bölgelerindeki gezegenler, rakip feodal aileler tarafından yönetilmektedir. Değerli bir kaynağın tek üreticisi olan çöl gezegeni Arrakis’in kontrolü soylu aileler arasında yüksek talep görüyor. ‘Baharat’ adı verilen bu kaynak, yüksek bilinç ve uzun ömür sunarken, çok ciddi yan etkileri de beraberinde getiriyor. Yıldızlararası yollarda gezinmeye yardımcı olan da bu ‘baharattır’. Paul ve ailesi, bu kaynağı elde etmek isteyen feodal rakipler olan Harkonen ailesi tarafından kurulmuştur.

Yönetmen: Denis Villeneuve

Oyuncular: Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Oscar Isaac

19. Yeşil Kitap (2018)

İmdb: 8.2/10

Özet: Tony Lip, Bronx’ta bir İtalyan-Amerikan mahallesinde yaşamaktadır. Ünlü Afro-Amerikalı piyanist Dr. Don Shirley konser türüne hazırlanıyor. Manhattan’dan güneye doğru, ünlü müzisyen çeşitliliği kapsamında pek çok yeri gezecek. Onunla şehir şehir seyahat edecek bir sürücü arayan Shirley, bir süredir işsiz olan Tony’yi işe alır. Tony, seyahat ederken Afrikalı-Amerikalılara sadık seyahat programlarını kullanmak için “Yeşil Kitap” adlı bir rehberden yardım ister.

Yönetmen: Peter Farrelly

Oyuncular: Viggo Mortensen, Mahershala Ali, Linda Cardellini

18. Andhadhun (2018)

İmdb: 8.2/10

Özet: Görme engelli bir piyanist olan Akash, Londra’daki konserine hazırlanıyor. Bu arada 70’lerin ünlü aktörü Pramod Sinha ile bir restoranda tanışan Akash, beklenmedik bir teklifle karşı karşıya kalır. Pramod, karısı Simi’ye unutulmaz bir sürpriz hazırlamak ister ve bunun için Akaş’a iş teklif eder. Akash, kendisinden evlerine gidip özel bir konser vermesini isteyen ünlü oyuncunun teklifini geri çevirmek istemez. İşi kabul edip kontratlarının olduğu gün konser vermek için eve giden Akash’ın hayatı bir daha asla eskisi gibi olmayacaktır.

Yönetmen: Sriram Raghavan

Oyuncular: Ayushmann Khurrana, Tabu, Radhika Apte

17. Güzel Bir Akıl (2002)

İmdb: 8.2/10

Özet: John Forbes Nash, Princeton Üniversitesi’nde burslu olarak eğitimine başlar. Bu süreçte parlak zekasını her zaman hissettiren ve çevresindekilerle uyum sorunu yaşayan dahi Nash, inanılmaz bir teoriyi kanıtlama aşamasına gelir. Böylece matematik çevrelerinde ününü yayan dahi adam, zamanla şizofreni belirtileriyle mücadele etmeye başlar. Nash artık gerçek gerçeği kendi kurgusal gerçekliklerinden yarattığı dünya ile ayıramaz hale gelir.

Yönetmen: Ron Howard

Oyuncular: Russell Crowe, Ed Harris, Jennifer Connelly

16. Baba (2020)

İmdb: 8.3/10

Özet: Yaşlılığın etkilerini giderek daha fazla hisseden 80 yaşında huysuz bir adam olan Anthony, bu süreçte yanında olmaya çalışan kızının tüm yardımlarını reddeder. Ancak Anthony’nin gerçeklik algısı sarsılmaya başladığında ve kızı onu her gün ziyaret edemediğinde, bir yardımcı bulmak gerekli hale gelir. Hafıza sorunları yaşayan Anthony, sevdiklerinden, kendi zihninden ve hatta gerçekliğinden şüphe etmeye başlar.

Yönetmen: Florian Zeller

Oyuncular: Anthony Hopkins, Olivia Colman, Mark Gatiss

15. 1917 (2019)

İmdb: 8.3/10

Özet: Birinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz askerleri olan Kıdemli Onbaşı Schofield ve Kıdemli Onbaşı Blake, imkansız gibi görünen bir göreve atanırlar. Görevleri, yüzlerce askerin ölümünü önlemek için bir mesaj iletmek üzere zamana karşı yarışırken düşman bölgesini geçmektir. Kurtarılabilecek askerler arasında Blake’in kardeşi de var. Bu durumda Blake’i daha da ciddiye alması gereken bir çaba beklemektedir.

Yönetmen: Sam Mendes

Oyuncular: George MacKay, Dean-Charles Chapman, Mark Strong

14. Mert Yürek (1995)

İmdb: 8.3/10

Özet: Cesur Yürek’te William Wallace büyük acılar çektikten sonra memleketi İskoçya’ya döner. Asıl amacı çiftçilik yaparak sakin bir hayat sürmektir. Çocukluk aşkıyla tanıştığında bunun onu dipsiz bir uçuruma sürükleyeceğinin farkında değildir. Bir gün İngiliz askerleri, William’ın çocukluk aşkı Murron’a tecavüz etmeye çalışır. William onu ​​kurtarır; ancak bu Murron’un ölümüne ve dönemin değişmesine neden olacaktır.

Yönetmen: Mel Gibson

Oyuncular: Mel Gibson, Sophie Marceau, Catherine McCormack

13. Otomatik Portakal (1972)

İmdb: 8.3/10

Özet: Çete lideri Alex, işler kontrolden çıkınca yakalanır ve gözaltına alınır. Ama hapsedilmemiş; ceza, bir şiddet deneyi için kobay olarak kullanılıyor. Bu deney, insanlık ve şiddet kavramı arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır, ancak deneyin kendisi insan doğasına bir o kadar zıttır.

Yönetmen: Stanley Kubrick

Oyuncular: Malcolm McDowell, Patrick Magee, Michael Bates

12. Baştan Başla (2004)

İmdb: 8.3/10

Özet: İki yıldır kız arkadaşından sürpriz bir haber alan Joel Barish, teknolojik bir deneye katılan kız arkadaşını hafızasından tamamen silinmeden hatırlatmaya çalışmaktadır. Yani Barış’ın kim olduğunu hatırlamıyor bile. Bu gelişmeye sinirlenen adam aynı işlemi kendisine de uygulamak ister.

Yönetmen: Michel Gondry

Oyuncular: Jim Carrey, Kate Winslet, Kirsten Dunst

11. Günlük (2000)

İmdb: 8.4/10

Özet: Leonard Shelby, ucuz otel odalarında kalan, sadece nakit parası olan bir kişidir. Şık kıyafetler giyen ve Jaguar araba kullanan Leonard, dışarıdan bir iş adamına benziyor. Ancak o aslında hayatını karısına tecavüz edip öldüren kişiyi bulmaya adamış biri. Ne yazık ki, Leonard’ın yol boyunca büyük bir manisi var, muzdarip olduğu çok nadir ve tedavi edilemez bir hafıza kaybı türü.

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular: Guy Pearce, Carrie-Anne Moss, Joe Pantoliano

10. Sevgili Arkadaşım (2011)

İmdb: 8.5/10

Özet: Zengin bir iş adamı ve aristokrat olan Philippe, yamaç paraşütü yaparken geçirdiği bir kaza sonucu felç olur ve boyundan aşağısını kullanamaz hale gelir. Driss ise hapisten yeni çıkmış bir işsizdir. Philippe, Driss’i 7 gün 24 saat kendisiyle ilgilenmesi için yatılı asistan olarak tuttuğunda ikisinin de dünyası değişecek. Hiçbir zaman alışılagelmiş kurallar çerçevesinde bir araya gelemeyecek olan bu ikili, iyisiyle kötüsüyle birlikte hayattan keyif almaya başlar.

Yönetmen: Eric Toledano, Olivier Nakache

Oyuncular: François Cluzet, Omar Sy, Anne Le Ny

9. İtibar (2006)

İmdb: 8.5/10

Özet: 19. yüzyılın sonlarında Londra’da Robert Angier, çok sevdiği eşi Julia McCullough ve Alfred Borden bir sihirbazın hem arkadaşları hem de yardımcılarıdır. Julia bir gösteri sırasında öldüğünde, Robert onun ölümünden Alfred’i sorumlu tutar ve ikisi düşman olurlar. Zamanla ikisi de ünlü olur ve birbirlerinin sahne performansını sabote etmeye çalışan rakip sihirbazlara dönüşürler.

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular: Hugh Jackman, Christian Bale, Michael Caine

8. Hayat Hoş (1997)

İmdb: 8.6/10

Özet: Guido, sevimli öğretmen Dora’ya aşık olur ve her şeye rağmen evlenirler. Sonrasında bir çocukları da olan çiftin hayatındaki tüm sorunlar ortadan kalkınca savaş çıkar. Yahudi oldukları için toplama kampına götürüldüklerinde Guido oğluna esir kampının ve savaşın bir oyun olduğunu söyleyecektir; Oğlu oyunu başarıyla tamamlarsa ödül olarak çok istenen bir oyuncak tankı hediye edecek.

Yönetmen: Roberto Benigni

Oyuncular: Roberto Benigni, Horst Buchholz, Marisa Paredes

7.Forrest Gump (1994)

İmdb: 8.8/10

Özet: Forrest Gump düşük IQ’lu genç bir adamdır. Jenny ile tanıştığında ona aşık olur. Gump, Elvis Presley, Kennedy ve Nixon gibi tarihi figürlerle tesadüfen tanışır ve olaylar 50’lerden 70’lerin sonuna kadar kısa bir sürede gelişir. Gump tamamen tesadüf eseri Vietnam

Yönetmen: Robert Zemeckis

Oyuncular: Tom Hanks, Gary Sinise, Robin Wright

6. Başlangıç ​​(2010)

İmdb: 8.8/10

Özet: Rüya paylaşım teknolojisini kullanarak şirket sırlarını çalan bir hırsıza, CEO’nun zihnine bir fikir yerleştirmek gibi ters bir görev verilir.

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Marion Cotillard, Elliot Page

5. Dövüş Kulübü (1999)

İmdb: 8.8/10

Özet: Jack, hayatın sıradanlığına kapılan bir sigorta memurudur. Uzun süredir ‘uykusuzluk’ çekiyor. Kendi psikolojik sorunlarından kurtulmak için grup terapilerine katılır. Terapi sırasında Marla adında bir kızla tanışır.

Yönetmen: David Fincher

Oyuncular: Brad Pitt, Edward Norton, Helena Bonham Carter

4. Schindler’in Listesi (1993)

İmdb: 8.9/10

Özet: Schindler’in Listesi, Oskar Schindler adlı bir Alman iş adamının 2. Dünya Savaşı sırasında Polonya’da kurduğu fabrikada Yahudi işçiler çalıştırarak 1100 Yahudi’nin hayatını kurtarmasını konu alıyor.

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes

3. 12 Kızgın Adam (1957)

İmdb: 8.9/10

Özet: Latin Amerikalı bir genç, babasını öldürmekten cinayetle suçlanır. Sanığın kaybettiğini söylediği bıçak cinayetin işlendiği odada bulundu, gencin mahkemeye sunduğu savunma zayıf ve olayı duyduğunu söyleyen çok sayıda tanık var. Sanık hatalı bulunursa idam cezasına çarptırılacak. Jüri sonuçları şaşırtıcı değil: 12 panel üyesinden sadece sekizi, Davis, ‘suçsuz’ oyu verdi. Davis, komite üyelerini ikna etmeye çalışırken, her delegasyonun “suçlu” kararının arkasında yabancı düşmanlığı, yasalara inanç, çoğunluğa uyma, geçmişle hesaplaşma gibi farklı bireysel nedenlerin olduğu ortaya çıkacaktır. .

Yönetmen: Sydney Lumet

Oyuncular: Henry Fonda, Martin Balsam, John Fiedler

2. Baba (1997)

İmdb: 9.2/10

Sinopsis: Don Corleone’nin kızı Connie’nin düğününde, ailenin en küçük oğlu ve bir savaş gazisi olan Michael, babasıyla barışır. Michael ve ağabeyi Sonny, bir suikast girişimi Don’u artık iş sahibi olmaktan çıkardığında ailenin yönetimini devralır. Diğer ailelere savaş açan Corleone ailesi, danışmanları Tom Hagen’in yardımıyla eski usulleri değiştirmeye başlar.

Yönetmen: Francis Ford Coppola

Oyuncular: Marlon Brando, Al Pacino, James Caan

1. Esaretin Bedeli (1994)

İmdb: 9.3/10

Özet: Andy Dufresne genç ve başarılı bir bankacıdır. Karısını ve sevgilisini öldürmek suçundan yargılanıyor ve müebbet hapis cezasına çarptırılıyor. Shawsank Hapishanesinde dayak, işkence, tecavüz her türlü durum var ama Andy hala hayata bağlı ve iyimser. Bu tavır çevresindekileri de etkiler. Andy umut dolu bakış açısıyla çevresindeki tüm mahkumları parmaklıklar ardında bile özgür bir hayat olabileceğine ikna eder.

Yönetmen: Frank Darabont

Oyuncular: Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton

habersultangazi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler