Haber

Facebook, Kenya’da “şiddeti kışkırtmaktan” 2 milyar dolarlık tazminat davası açtı

Dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitelerinden biri olan Facebook’a Kenya’da şiddeti teşvik eden paylaşımlara izin verdiği için 2 milyar dolarlık dava açıldı.

Başkent Nairobi merkezli bir sivil toplum kuruluşu olan Katiba Enstitüsü ile Etiyopyalı araştırmacılar Abrham Meareg ve Fisseha Tekle, Facebook’a şiddeti teşvik eden, insanların ölümüne ve yerinden edilmesine yol açan paylaşımlara izin verdiği için 2 milyar dolarlık tazminat davası açtı. Kenya Yüksek Mahkemesindeki insanlar.

Davacıların avukatlarından yapılan açıklamada Facebook’un kullandığı algoritma ile nefret söylemini destekleyerek şiddetin yayılmasına neden olduğu ve ölümlerden sorumlu olduğu belirtildi.

Açıklamada, Etiyopya’daki iç çatışmalarda bu platform üzerinden hedef alınarak katledilen kişilerin yaşadıkları bildirildi.

Davacılardan Abrham Meareg, kimya profesörü olan babası Meareg Amare Abrha’nın Tigray kökenli olması nedeniyle bazı kişiler tarafından hedef alındığını; Bu paylaşımların silinmesini istemesine rağmen 2 gün tirajda kaldığını ve babasının öldürüldüğünü belirtti.

Davacılar, Facebook’un nefret söylemi içeren paylaşımlara son vermesini, yabancı dildeki paylaşımlar için yeterli sayıda içerik yöneticisi çalıştırmasını, nefret ve şiddet diliyle zarar görenlere 1.6 milyar dolar tazminat ödemesini ve benzeri mağdurlara 400 milyon dolar tazminat ödemesini talep etti. sponsorlu gönderilerdeki kayıplar. bulundu.

Afrika ülkelerinde yaygın olarak kullanılan sosyal medya platformu, daha önce özellikle Etiyopya’daki çatışmalar sırasında nefret söylemi içeren içerikleri engelleyemediği suçlamalarıyla karşılaşmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu