Haber

Ege Üniversitesi “3×3 Türkiye Basketbol Turnuvası”na ev sahipliği yaptı

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından düzenlenen “3×3 Türkiye Basketbol Turnuvası”nın yarı final maçlarına Ege Üniversitesi ev sahipliği yaptı. Ege Bölgesi’ndeki üniversite takımlarının mücadele ettiği maçlara basketbolseverlerin ilgisi yoğun oldu. Şampiyonada 9 erkek ve 8 kadın takımı mücadele etti. Erkeklerde Celal Bayar Üniversitesi, bayanlarda Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve İzmir Konsept Meslek Yüksekokulu İstanbul’da oynanacak final maçına katılmaya hak kazandı.

Turnuva hakkında bilgi veren Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Ege Bölge Temsilcisi Prof. Her geçen gün hızla yayılan, oynaması ve izlemesi son derece keyifli olan bu takım sporu, FIBA’nın da desteğiyle 10 yıl gibi kısa bir sürede olimpik bir branş haline geldi. Ege Üniversitesi olarak Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından 2022-2023 eğitim-öğretim yılında düzenlenen Türkiye Şampiyonası final Ege bölgesi küme maçlarına modern tesislerimizde ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz.

Ege, Pamukkale, Muğla Sıtkı Koçman, Dokuz Eylül, İzmir Ekonomi, Celal Bayar, İzmir Bakırçay, Katip Çelebi, İskenderun Üniversitesi ve İzmir Konsept Meslek Yüksekokulu kadroları yarıştı.

“3×3 Türkiye Basketbol Turnuvası” nedir?

Heyecan verici, dinamik ve yenilikçi 3×3 Basketbol, ​​tüm dünyada oynanan farklı formatlarda sokak basketbolundan ilham alıyor. Maçlarda standart bir yarı sahada üçer kişilik iki grup karşı karşıya gelir. 3 asıl ve 1 yedek oyuncudan oluşan kadrolar, yarı sahada (bir basket) 10 dakikalık maçlar oynar. Hareket süresi 12 saniye olan maçlarda oyuncu değişikliği sınırsızdır ve bireysel faul yerine takım faulü uygulanır.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu