Haber

Çin, AB ile ilişkileri güçlendirmek için artan kurumsal diyalog çağrısında bulundu

Çin, Avrupa Birliği (AB) ile olan bağlarına yeni bir ivme kazandırmak için artan kurumsal diyalog çağrısında bulundu.

Xinhua’nın haberine göre Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Toplantı sırasında Wang, Çin ile AB arasında kapsamlı stratejik ortaklığın geliştirilmesine yeni bir ivme kazandırmak için artan kurumsal diyalog çağrısını dile getirdi.

AB’nin Çin ile iyi ilişkiler geliştirmek ve sürdürmek istediğini belirten Borrell, AB’nin Küresel Ağ Geçidi Stratejisi ile Çin’in Üretim ve Yol Girişimi’nin rakip değil, tamamlayıcı olduğunu ve küresel kalkınmayı desteklemeyi amaçladığını vurguladı.

Josep Borrell, daha önce iki kez ertelenen Çin ziyaretini dört gözle beklediğini ve bu yıl yapılacak Çin-AB liderler zirvesine hazırlık olarak taraflar arasında bir an önce stratejik diyalog başlatmak istediğini kaydetti. yıl.

Borrell, Nisan ayında yapmayı planladığı Pekin ziyaretini Kovid-19’a yakalandığı için erteledi, ardından Temmuz başında planladığı ziyaret bu kez Çin tarafından iptal edildi. Ziyaretin iptalinin Çin’in eski Dışişleri Bakanı China Gang’ın görevden alınmasından kaynaklandığı tahmin ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu