Haber

Beyşehir Gölü’nde kış ortası su kuşu sayımı tamamlandı

Kuş popülasyonu açısından Türkiye’nin en önemli tatlı su kaynaklarından biri olan Beyşehir Gölü’nde 2023 kış ortası su kuşu sayımında sona gelindi.

Beyşehir Gölü’nün yanı sıra Ilgın’da Çavuşçugöl, Ereğli’de Akgöl Bataklıkları, Kulu’da Gökgöl’de gerçekleştirilen ve 14 Ocak’ta başlayan sayımlar Doğa Koruma ve Milli Parklar 8. Bölge Müdürü Gültekin Aksan, Müdür Yardımcısı Hasan Hüseyin Ölçer, Beyşehir Milli Parklar Başkanı Fatih Demir, Selçuk Üniversitesi (SÜ) Kuş Gözlem Topluluğu ve SÜ Ali Akkanat Beyşehir Meslek Yüksekokulu öğretim üyeleri ve öğrencilerden oluşan heyetin katılımıyla gerçekleştirildi.

Su kuşu popülasyonlarının ve sulak alan ekosistemlerindeki değişimlerin uzun vadede takip edilebilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı ile birlikte yürütülen çalışma ile Türkiye genelinde sulak alanlardaki su kuşu değişimleri mevsimsel olarak takip edilebilecektir.

Su kuşu popülasyonlarının sulak alan ve çeşit bazında kısa ve uzun vadeli değişimleri sayımlarla takip edilmekte, çeşitlerin kış aylarında dağılımı belirlenmekte, veriler ışığında alanlar ve kuş türleri için koruma öncelikleri belirlenmektedir. bu ortaya çıkıyor.

nazilli-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu